HAMBURG ÜLKÜCÜLERI

ÜYE OLMAYANLAR FORUMUMUZDA HICBIR SEKILDE AKTIVITE
UYGULAYAMAZ.

™️[ C¤ ]™️ HAMBURG ÜLKÜ OCAGI FORUMU ™️[ C¤ ]™️

KONU ACAMAZ, MESAJ YAZAZMAZ, EKLENTI INDIREMEZ,
ÖZEL MESAJLASAMAZ.

FORUMUMUZU TAM ANLAMIYLA KULLANMAK ICIN ÜYE OLMALISINIZ

Harkortstrasse 121 - 22767 Hamburg


  BAŞBUĞALPARSLAN TÜRKEŞ'İN VEFATI VE CENAZE MERASİMİ

  cCc 74 Deli kurt 74 cCc
  cCc 74 Deli kurt 74 cCc
  Admin

  Mesaj Sayısı : 40
  Kayıt tarihi : 08/02/10
  Yaş : 53
  Nerden : Hamburg / Bartin

  BAŞBUĞALPARSLAN TÜRKEŞ'İN VEFATI VE CENAZE MERASİMİ Empty BAŞBUĞALPARSLAN TÜRKEŞ'İN VEFATI VE CENAZE MERASİMİ

  Mesaj  cCc 74 Deli kurt 74 cCc Bir C.tesi Şub. 20, 2010 8:27 pm

  BAŞBUĞALPARSLAN TÜRKEŞ'İN VEFATI VE CENAZE MERASİMİ  Artıkbu dünyanın sensiz hiç tadı yok
  Dünyadaher şey gözünü seninle açardı
  Senher şeyden olgun ve güzeldin(Mesnevi'den)


  Türksiyasî hayatında "Başbuğ" olarak bilinen, MilliyetçiHareket Partisi'nin efsanevî lideri Başbuğ Alparslan Türkeş, 4Nisan 1997 tarihinde geçirdiği bir kalp spazmı sonucu vefat etti. BaşbuğTürkeş'in ölüm haberi, Türkiye ve Türk dünyasında büyüktesirler meydana getirmiş ve özellikle ülkemizi yasa boğmuştur.

  AlparslanTürkeş, 4 Nisan tarihinde Ankara Hilton Oteli'nde katıldığıbir nişan merasimi dönüşü özel aracında saat 22.30 sıralarındafenalaştı. Araba ile hastahaneye götürülürken yanındabulunanlara "Arabanın camını açın, daraldım"diyen Türkeş'in bu sıralarda yüzü sarardı ve nefesi sıkıştı.Bunun üzerine evine en yakın yerde bulunan Fatih Üniversitesi Çankaya TıpMerkezi'ne götürülen Türkeş'e burada kalbi güçlendirici iğneleryapıldı. Alparslan Türkeş'e burada ilk müdahaleyi yapan Dr. HüseyinAka olayı şöyle anlatmıştır:

  "SayınTürkeş'in rahatsızlanarak hastanemize getirildiği söyleninceapar topar geldim. Saat 22.45 civarındaydı. Bize gelir gelmez baktımdurumu iyi değil. Hemen müdahaleye aldık. Müdahale 10 dakika kadar sürdü.Bu arada Bayındır Tıp Merkezi'ni arayarak hazırlıkyapmalarını haber verdik. Prof. Dr. Arif Özdemir'le birlikte 5 dakikaiçinde Bayındır Tıp Merkezi'ne götürdük. Bu arada ambulans içindesun'i teneffüse devam ettik. Gayet güzel müdahaleler yapıldı. Amabize geldiğinde de kalbi çalışmıyordu ."

  ÇankayaTıp Merkezi'nde yapılan bu müdahaleler sonuç vermeyince, Alparslan Türkeşkorumaları tarafından acil olarak Bayındır TıpMerkezi'ne saat 23.15 sıralarında getirildi. Nöbetçi Doktor SertaçYıldırım'ın yaptığı açıklamaya göreAlparslan Türkeş'in hastaneye getirildiğinde kalbi tamamen durmuştu.Kendisine masaj ve şok tedavisi uygulandı. Yoğun bakımısırasında bir ara kalbi yeniden çalışır gibi olduysada alınan bütün tıbbî tedbirlere rağmen Başbuğ Türkeş'invefatına engel olunamadı.

  BaşbuğTürkeş'in vefat haberi uzun süre doğrulanamadı. Haberin çeşitlitelevizyon kanallarında duyurulmaya başlamasından itibaren ülkücülerhastane önünde toplanmaya başladı. "Türkeş öldü"haberini kabullenmek istemeyen ülkücüler, hastane önünde dua edip ağladıve tekbir getirdi. Nihayet Bayındır Tıp Merkezi'nin yetkilileriAlparslan Türkeş ile ilgili acı haberi saat 03.15 civarındaresmen açıkladı.

  ...Veson Başbuğ artık yoktu. Seksen yıllık ömrü sona ermiş,ardında gözü yaşlı milyonlar bırakarak göçüp gitmişti.

  Ogece ülkücüler uyumadı. Başbuğlarının ölümhaberini duyan talebeleri ve dava arkadaşları sabaha kadar gözlerinikırpmadan beklediler.

  AlparslanTürkeş'in Tıbbî Ölüm Raporu

  Türkeş'intıbbî ölüm raporu, Ankara Bayındır Tıp Merkezi'nde hazırlandı.Türkeş'in ölüm raporu şu şekildedir;

  "Sayın Alparslan Türkeş, 4 Nisan 1997 Cuma gecesi saat 23.15'te kalpve solunum durmasıyla hastanemiz acil servisine getirilmiştir. Derhâlyoğun bakıma alınarak resusitasyona devam edilmiştir. 3.5saat süreyle yapılan resusitasyona yanıt alınamamıştır.Yapılan nörolojik, kardiyolojik anestezi ve reanimasyon, göğüshastalıkları muayeneleri, ERA ve EKG tetkikleri ile hastanın exolduğuna karar verilmiştir.(Karar saati:02.30)

  Doç.Dr. Yaman Zorlutuna (Bayındır Tıp Merkezi Başhekimi), Prof.Dr. Ferhan Özmen (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji ÖğretimÜyesi), Doç. Dr. Nuri Özgirgin (Bayındır Tıp Merkezi KBB Uzmanı),Prof. Dr. Arif Özdemir (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi GenelCerrahi Öğretim Üyesi), Doç. Dr. Nadir Banudak (GATA Kornea YoğunBakım Şefi), Prof. Dr. İrfan Sabah(Acil Yardım HastanesiKardiyoloji Bölümü), Dr. Murat Sümer(Bayındır Tıp Merkezi NörolojiUzmanı), Dr. Serap Bilen Hızek (Bayındır Tıp Merkezi GöğüsHastalıkları Uzmanı), Dr. Funda Yağcı (BayındırTıp Merkezi Anastezi Uzmanı), Dr. Hüseyin Aka (Fatih Üniversitesi ÇankayaTıp Merkezi)."  CenazeMerasimi

  MHPGenel Merkezi'nce yapılan açıklamada cenaze merasiminin 8 Nisan 1997tarihinde yapılacağı duyurmuş ve törenle ilgili programışu şekilde tespit edilmiştir;

  "AlparslanTürkeş'in cenazesi bugün (8.4.1997) saat 8.30 'da Bayındır TıpMerkezi'nden alınarak Eskişehir Yolu üzerinden TBMM'ye getirilecek.TBMM'de düzenlenecek törenden sonra Türkeş'in cenazesi MHP GenelMerkezi'nin bulunduğu Karanfil Sokağına götürülecek. KocatepeCamii'nde kılınacak cenaze namazından sonra Türkeş'in naaşıMeşrutiyet Caddesi, Kızılay, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı,Tandoğan ve Beşevler üzerinden toprağa verileceği yer olan****** Orman Çiftliğindeki Anıt Mezar alanına götürülecek"


  SonYolculuk

  AlparslanTürkeş için 8 Nisan 1997 Salı günü düzenlenen cenaze törenine onbinlerce kişi katıldı. Onu son yolculuğunda yalnız bırakmakistemeyen MHP'liler, gerek yurt içinden gerekse yurt dışındanAnkara'ya akın ettiler. Ankara, Alparslan Türkeş'e son göreviniyapmak ve ebedî yolculuğuna uğurlamak üzere, o tarihî gün içinhazırlık yaptı.

  Türkeş'incenazesine katılmak için gelenlerin çokluğu ve nisan ayı olmasınarağmen, anî olarak bastıran kar yağışı nedeniyle8 Nisan günü sabaha karşı Eskişehir, Samsun, Konya ve İstanbulyolları tıkandı. Tören için başkente yaklaşık 4bin civarında araç geldi.

  Türkeşiçin üç ayrı cenaze töreni düzenlendi. Cenaze töreni için ilktoplanma Türkeş'in naaşının bulunduğu BayındırTıp Merkezi önünde oldu. MHP yetkilileri, binlerce partili, Türkeş'innaaşını almak için bildirilen saatten çok önce BayındırTıp Merkezi'nde toplanmaya başladı.

  Ankaradışından gelen araçlar, 8 Nisan sabahı saat 03.00'tenitibaren Bayındır Tıp Merkezi önünde ve çevresinde toplandılar.Bayındır Tıp Merkezi'nin Eskişehir yolu üzerinde bulunmasındandolayı, kente bu istikametten gelen yollar saat 05.15'te tamamen trafiğekapandı.

  Türkeş'inTürk bayrağına sarılı naaşı, saat 8.30'da BayındırTıp Merkezi morgundan alındı. Kırmızı-beyazkaranfillerle Türk bayrağı motifi şeklinde süslenmiş bircenaze arabasına kondu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde düzenlenecektörene götürülmek üzere yola çıkarıldı

  Saat08.45'te yola çıkan Türkeş'in cenaze arabası, yoğunizdiham nedeniyle, 100 metre ilerideki Eskişehir yoluna ancak 25 dakikasonra saat 09.10'da çıkabildi. Cenaze kortejinin önünde bir partilitarafından taşınan "Türkeş''in posteri yer almaktaydı.

  Buarada taşınan pankartlarda,


  "RuhunŞad Olsun Türkün Gerçek Başbuğu"
  "TürkeşGibi Lider Yüzyılda Zor Çıkar"
  "BaşbuğlarÖlmez Yüreklerde Yaşar"
  "MekânınCennet Olsun Bilge Başbuğ"
  "YüceBaşbuğ Ülkün İle Yaşayacaksın"
  "TürkEşsiz, Türk Emsalsiz,Türk Ne Yapar Türkeşsiz"
  "Türkİslâm Âleminin Başı Sağ Olsun"
  "TanrıDağı Kadar Türk, Hira Dağı Kadar Müslümanız"


  Yoğunizdiham nedeniyle doğabilecek sağlık sorunlarınıngiderilebilmesi amacıyla cenaze kortejinin önünde Sağlık Bakanlığıve Kızılay'a ait 3 ambülans hazır bulundu. Ülkü Ocaklarınaait bir araç da kortejin en önünde polis araçlarıyla birlikte yürüyüşyolunun önünün açılmasına çalıştı.

  Cenazekorteji İnönü Bulvarı boyunca yolun her iki tarafındaki ÜlküOcaklı gençlerin oluşturduğu güvenlik çemberi arasındailerlerken, Bursa İl Başkanlığı'na ait bir araçtan dasürekli olarak, "Provakasyonlara karşı dikkatli olunması"yönünde uyarı anonsları yapıldı.

  Tekbirsesleri ve gözyaşları arasında ilerleyen cenaze korteji, BayındırTıp Merkezi ile Meclis arasındaki yaklaşık 4 kilometremesafeyi, 20 dakikalık gecikmeyle 2 saatte alabildi

  AlparslanTürkeş için ilk tören Türkiye Büyük Millet Meclisinde düzenlendi.Buradaki törene, Türkeş'in eşi Seval Türkeş, büyük oğluTuğrul Türkeş ile diğer çocukları katıldı.

  Meclistekitörene dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan, Başbakan Yardımcısıve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller, ANAP Genel BaşkanıMesut Yılmaz, CHP Genel Başkanı Deniz ******, DSP Lideri BülentEcevit ve diğer partilerin üst düzey yetkilileri de katıldı. TörendeTürkeş'in öz geçmişi okunduktan sonra bir dakikalık saygıduruşunda bulunuldu.

  Türkeş'incenazesini taşıyan araç, Meclisteki tören sonrasında saat11.15'te Çankaya kapısından çıkış yaparak, kortejinönüne alındı ve MHP Genel Merkezi'ne yöneldi. Meclisten partimerkezine doğru yürüyüş sırasında kortejdekiler tarafındantekbir getirildi, "Başbuğ ölmedi, kalbimizde yaşıyor"sloganları atıldı.

  CenazeninMHP Genel Merkezi'ne getirilmesinden önce görevliler tarafından vatandaşlara,Türkeş kokartları ve üzerinde "Başbuğ Ölmez"yazılı Türkeş posterleri dağıtıldı .

  Kortejsaat 11.45 sıralarında MHP Genel Merkezi'nin önüne ulaştı.Cenaze burada yolun her iki tarafında toplanan partililerce tekbirsesleriyle karşılandı.

  Binanınpencerelerinden ve yolda bekleyenler tarafından cenazenin üzerinekaranfiller atıldı.

  Cenazeningelişi sırasında "Başbuğ ölmedi, kalbimizde yaşıyor"sloganları atılarak, tekbir ve salâvat getirildi. Parti genel merkezipencerelerinden de cenazeyi taşıyan araç üzerine kırmızıkaranfiller atıldı, spreylerle gül suları sıkıldı.

  DevletBahçeli'nin de bulunduğu Genel Merkez önündeki törende bir konuşmayapan MHP Genel Sekreteri Koray Aydın, herkesin anasını, babasını,yakınını kaybetmenin acısını yaşadığınıbelirterek, bugün acıların en büyüğünü tattıklarını,"Başbuğlarını kaybettiklerini" söyledi.

  Türkeş'inkendilerine verdiği ülkücü kimliğinin hakkını ödemeye çalışacaklarınıbildiren Koray Aydın, "Başbuğum, bugün genel merkezönünde ebedî istirahatgâhınıza uğurlamak için toplandık.Seni başbakan olarak uğurlayamadık. Bizi affet. Sana sözveriyoruz. Hepimiz birlik ve dayanışma içinde olacağız. Türkmilleti ve Türk dünyasının başı sağ olsun" şeklindekonuştu.

  Cenazetöreni sırasında kalabalıkta ve parti genel merkezinde çok sayıdakişinin gözyaşlarını tutamayarak ağladıklarıgörüldü. Alparslan Türkeş'in ruhu için Kur'anıkerim okunarak duaedildi. Türkeş'in cenazesi, saat 12.00'de Kocatepe Camii'ne götürülmeküzere Genel Merkez önünden hareket etti

  Cenazenamazının kılınacağı Kocatepe Camii, saat11.00'den itibaren törene katılmak için gelenlerle dolmaya başladı.Cami avlusunda bekleyenler, Türk ve MHP bayrağı taşıdılar.Camide sürekli olarak Kur'an okundu ve dışarıya da hoparlörleyayın yapıldı.

  Cenazetöreni dolayısıyla cami çevresinde yoğun güvenlik önlemlerialındı. Tören için camiye gelenler, üstleri aranarak içeri alındıve ambülanslar hazır bekletildi.

  Camiavlusunda birikenlerin musalla taşı çevresine yaklaşmasınaizin verilmedi. Önlem alan polis, protokol için katafalk çevresinde boşbir alan kalmasını sağladı. Partili görevliler de polisinbu yöndeki çabalarına destek verdiler .

  MHPGenel Merkezi'ndeki törenin ardından saat 12.00'de Kocatepe Camii'ne yönelenkortej, yaklaşık 10 dakikalık yürüyüşün ardındancamiye ulaştı. Cenaze burada yaşanan izdiham nedeniyle bir süreprotokol kapısı önünde bekletildi. Daha sonra cenaze arabasındanalınan Türkeş'in naaşı, eller üzerinde Kocatepe Camii'netaşındı ve musalla taşına konuldu.

  Camininana kapısı protokol girişleri için saat 11.30'dan itibaren kapatıldı.Dinî tören için çok sayıda bakan, milletvekili, bürokrat ve vatandaşıncamiye geldiği görüldü. Cami avlusuna sığmayan vatandaşlar,çevre alan ve sokakları da doldurdular.

  MHPGenel Başkanı Türkeş'in cenaze namazını Diyanetİşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz kıldırdı.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Necmettin Erbakan ve diğerdevlet ricalinin camiye gelişleri sırasında çevredeki kalabalıknedeniyle sıkışıklıklar yaşandı.

  Cumhurbaşkanı,başbakan ve diğer protokol mensupları ana kapıdan itibarenoluşturulan polis kordonu arasında tören alanına alındılar.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, saat 12.55'te Başbakan NecmettinErbakan saat 12.50'de, Dışişleri Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Tansu Çiller saat 12.58 'de Kocatepe Camii'negeldiler.

  CumhurbaşkanıSüleyman Demirel, Türkeş'in eşi Seval Türkeş, oğlu TuğrulTürkeş ve diğer çocuklarına baş sağlığıdiledi. Başbakan Necmettin Erbakan da Tuğrul Türkeş'etaziyelerini ilettikten sonra camiye girerek, öğle namazını kıldı.Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller ise, camiye geldiktensonra doğruca Türkeş ailesinin bulunduğu yere gitti. Çiller,Seval Türkeş'e taziyelerini bildirdi.

  AlparslanTürkeş'in naaşının öğle namazından sonra yoğunkar yağışı nedeniyle bir süre için konulduğukatafalktan alınarak, musalla taşına yerleştirilmesi sırasındaçok büyük bir izdiham yaşandı.

  Cenazenamazını kıldıracak olan Mehmet Nuri Yılmaz,beraberindeki Fethullah Gülen ile musalla taşının yer aldığıbölüme geçebilmek için büyük çaba sarf etti. Diyanet İşleri Başkanı'nınardından Cumhurbaşkanı Demirel ile diğer protokol da büyükgüçlükle musalla taşının bulunduğu bölgeye ulaşabildiler.

  İzdihamnedeniyle cenaze namazı için güçlükle saf tutulabildi. Cenaze namazı,düzenin sağlanmasının ardından, musalla taşınınönünde yüksekçe bir yere çıkan Diyanet İşleri BaşkanıMehmet Nuri Yılmaz tarafından kıldırıldı.

  TuğrulTürkeş, cenaze namazından sonra babasının naaşıönünde yaptığı konuşmada, Alparslan Türkeş'in Türkneslinin yetiştirdiği büyük devlet adamlarından, bilgeliderlerden biri olduğunu ifade etti.

  Türkeş'incenazesi daha sonra polisler tarafından eller üzerinde taşınarak,tekbir sesleri arasında saat 14.00'te cenaze arabasına konuldu.Cenaze, karanfil yağmuru arasında toprağa verilmek üzere, ******Orman Çiftliği- Emek kavşağına doğru yola çıkarıldı.Cenaze namazı sırasında avluya giremeyen kalabalık birgrubun anıt mezara doğru yürüyüşe geçtiği görüldü .

  Ebedîİstirahatgâha Doğru

  Türkeş'innaaşı polis kordonu eşliğinde Meşrutiyet Caddesi-******Bulvarı-Kızılay-Gazi Mustafa Kemal Bulvarı güzergâhınıtakip ederek, ****** Orman Çiftliği -Emek kavşağındakimezar yerine getirildi.

  Yoğunkar yağışı altında yürüyen kortejdekiler, yaklaşık7 kilometrelik mesafe boyunca tekbir getirerek,"Başbuğ Türkeş"şeklinde slogan attılar. Bu sırada bir araçtan sürekli olarakKur'anıkerim okundu.

  Bulvarboyunca bazı binalara Türk bayrağının asıldığıgörüldü. Bulvar üzerinde bulunan MHP Çankaya İlçe Başkanlığıbinasından Türkeş'in cenazesini taşıyan aracın üzerinekaranfiller atıldı. Kortejin yürüyüşü devam ederken, anıtmezar yerinde de son hazırlıklar yapılmaktaydı.

  Kortejinarkasından tören boyunca hiç ayrılmayan Devlet Bahçeli ve ülkücüler,kortej ile birlikte saat 15.45'te anıt mezar alanına geldi.

  Aynızamanda Başbakan Yardımcısı Çiller, İçişleriBakanı Meral Akşener, eski politikacılardan, Osman Bölükbaşıda Türkeş'in kabrine geldiler.

  Cenazebulunduğu araçtan partililerce alınarak, mezar yerine taşındı.Cenazenin anıt mezar alanının girişinden kabre getirilmesi20 dakika sürdü.

  Türkeş'innaaşını defin için tabuttan küçük oğlu ve damadı çıkardılar.Tuğrul Türkeş, naaş mezara indirilirken kabre girerek, babasınıncenazesini kendisi yerleştirdi. Türkeş'in eşi ve diğer çocuklarıda defin sırasında mezarın başında bulundular.

  Türkeş'innaaşı saat 16.03'te defnedildi. Granit mermerden hazırlanan mezartaşında Türkeş'in doğum tarihi 1917 olarak yazılırken,ölüm tarihi boş bırakıldı. Türkiye'nin tüm illerinden,Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden, Kırım'dan ve Türkistan'dakiHoca Ahmet Yesevi'nin türbesinden getirilen topraklar Türkeş'in mezarınakonuldu .

  DevletBakanı Namık Kemal Zeybek'in bir süre önce Türkistan'a gittiğinde,Ahmet Yesevi'nin türbesinde "lâzım olur" diye bir çuval toprakgetirdiği ve bu toprağın da Türkeş'e nasip olduğu dilegetirildi. Buradaki törene Türkeş'in ailesi, Tansu Çiller, İçişleriBakanı Meral Akşener, Devlet Bakanları Namık Kemal Zeybek veBekir Aksoy, siyasî parti temsilcileri, milletvekilleri, Osman Bölükbaşıile çok sayıda vatandaş katıldı.

  Görülmemişbir kalabalığın katıldığı Alparslan Türkeş'incenaze töreninde güvenliğin sağlanması için 7 bir polis görevlendirildi.Bunun yanı sıra MHP Genel Merkezi ve Ülkü Ocakları Derneği,cenazede düzenin sağlanması için 10 bin ülkücü genci görevlendirdi. Kortejin geçeceği yerlerde 3 ayrı bomba ekibi seyyar olarak görevyaparken, 2 helikopter de havadan kontrolü sağladı.

  Türkeş'incenazesi Bayındır Tıp Merkezi'nden taşınırken, 4kilometrelik bir kortej oluştu. Meclis önünde bekleyen büyük bir grupda buradaki törenden sonra korteje katıldı. MHP Genel Merkezi önündebekleyen grupların da eklenmesiyle, cenazenin Kocatepe Camii'ne götürülüşüsırasında kortej birkaç kilometre daha uzadı. Kortejin geçişisırasında Türkeş'in naaşı etrafında 5 ayrıpolis kordonu oluşturuldu. Türkeş'in cenaze törenini 8 televizyonkanalı canlı yayın yaparak izleyicilerine yansıttı.

  MHPGenel Başkanı Alparslan Türkeş için Kuzey Kıbrıs TürkCumhuriyeti'nde 10 Nisan Perşembe günü gıyabî cenaze namazı kılındı.

  Gıyabîcenaze namazı Türkeş'in doğduğu evin yakınındabulunan Selimiye Camii'ndeki öğle namazının ardından kılındı.

  AyrıcaLondra'da Türk-İslâm Ocağı tarafından da gıyabîcenaze namazı kılındığı öğrenildi.

  Türkeşiçin Kosova'nın başkenti Priştine'de de bir tören düzenlendi.Kosova Türk Demokratik Birliği (KTDB) tarafından düzenlenen töreneçok sayıda kişi katıldı. Törende bir konuşma yapanKTDB Genel Başkanı Erhan Köroğlu, Türkeş'in "Türkbirliği" ülküsünün Kosova Türkleri tarafından ebediyetekadar sürdürüleceğini belirtti. Kosova Türk Demokratik Partisi Genel BaşkanıOrhan Sait de, " Türk dünyasının en büyük çınarınıkaybettiğini" ifade etti. Törenin ardından Priştine MerkezCamii'nde Türkeş için mevlit okutuldu.

  Azerbaycanbasını MHP lideri Türkeş'in ölümüyle ilgili haberler, makaleve mesajlara birinci sayfalarda geniş yer ayırdı. MusavatPartisi'nin yayın organı Yeni Musavat gazetesi; "Türkçülüğünyücelen bayrağının inmesine izin vermeyin" başlığıylabir yazı yayımladı. Yazıda, "Türkeş, dünyasınıdeğiştirdi, ancak O'nun adı Türk milletinin tarihine yazıldı"denildi. Halk Cephesi Partisi'ne yakınlığı ile bilinen Azatlıkgazetesi'nde de Azerbaycan'ın Millî Şairi Bahtiyar Vahabzade imzasıyla,"Büyük Türkçü" başlıklı bir yazı yer aldı.Bahtiyar Vahabzade yazısında; " 6 Türk Cumhuriyetinin bağımsızlığını,Türkeş'in şaheseri " olarak niteledi. İktidara yakınlığıile bilinen Panorama gazetesi ise " Türkeş Allah'ın huzurunaşerefli gitti" başlığı altında Türkeş'inhayatı ve siyasî çalışmalarına yer verdi.

  İngilizThe Guardian gazetesinin Türkeş ile ilgili haberinde de, "Türkiye'nindalgalı politik yaşamında kitlesini sakinleştirebilen birsesti " görüşüne yer verildi.

  AlparslanTürkeş'in Son Beyanatı

  AlparslanTürkeş son konuşmasını Almanya'dan döndükten sonra katıldığıpartisinin Amasya İl Kongresinde 4 Nisan 1997 tarihinde yaptı. Türkeşkonuşmasında; Hollânda ve Almanya'daki ırkçı saldırılarıkınadı ve son günlerde yaşanan gerilimlere değindi. Çözümolarak erken seçimin şart olduğunu ifade den Türkeş şuşekilde konuştu; " Biz lâikliği savunduğumuz içinerken seçim diyoruz. Demokratik, hür parlâmenter sistemi savunduğumuz içinerken seçim diyoruz. Ayrıca bu ülkede millet, memleket, cumhuriyet, millîhâkimiyet, hukukun üstünlüğü ve seçim sözlerinin kimseyi rencideetmeyeceğini, aksine demokrasinin teminatı olacağına inanıyoruz.Eğer bu olmazsa devletin rejimi ayakta tutması fevkalâde güçolacaktır. Ben yüksek huzurlarınızda tarihten gelen sorumluluğumile hükûmeti ve parlâmentoyu bir defa daha uyarıyorum. Erken seçimdemokrasimizin teminatıdır" .

  AlparslanTürkeş'in Vasiyeti

  "TürkDevletinin yükselişini ve ihtişamını sağlamak. Bunun içinde bütün milletle barış içinde yaşamak, herkesi ayrımsızsevmek, İslâmiyet'in ipine ihlâsla bağlanmak" .

  ÜlkücüGençliğin Başbuğuna Cevabı

  "EyUlu Kişi,

  Sanasöz veriyoruz. Açtığın yoldan bıraktığın Ülkü'de,bize gösterdiğin doğrultuda izinden bir an bile şaşmayacak,ahlâklı, faziletli, kalbi hak ve vatan aşkıyla çarpan ve bu uğurdahiçbir fedakârlıktan kaçınmayan insanlar olacağız.

  Böyleceemanet ettiğin ülküyü gergefte nakış işler gibi tümneslimize işleyeceğiz.

  DünATA'ya söz verdiğimiz gibi şimdi sana söz veriyoruz."

   Forum Saati Ptsi Ocak 27, 2020 12:11 pm